Isdækkede sand-klitter på Mars

Billeder fra HiRISE kameraet på Mars Reconnaissance Orbiteren (MRO) har taget disse billeder af forårets komme  ved Mars's nordpol.

Det første billede tv. viser de isdækkede klitter i udkanten af Mars's polkalot i falske farver. i de følgende billedsekvenser kan man se sneen trække sig tilbage.

De første 2 billede er i falske farver, mens de 3 sidste er i sort/hvid. CO-sneen på det første billede er iflg. MRO's målinger op til 60cm tyk.

På billede 3 kan man se begyndende mørke pletter trænge frem; Efterhånden som sneen smelter frigøres der kuldioxid som har opsamlet sig under .sneen. Når det trænger igennem sne-laget og frigøres, "puster" det sand med op, som lægger sig på sneen omkring den lille ventilationsskakt gassen har skabt gennem sneen

Kilde. Planetary Science Institute