Kratre under Grøndlands indlandsis I dec 2018 bekendtgjorde et hold med bla. danske forskere, at de havde fundet et stort krater under Grønlands indlandsis, som var blevet delvist afdækket pga isens tilbagetrækning.

Det 31km store krater som er døbt 'Hiawatha' er dateret til for 12.000 år siden og kan have skabt en lille istid som kan måske kan forklare Mammutternes forsvinden.

Men det har fået flere forskere til ar lede efter flere kratere under indlandsisen. Det har afsløret et muligt endnu større krater på 36km ved hjælp af radarbilleder (se billede), som menes at være fra samme periode. Det ligger dog så dybt begravet under isem så det ikke kan undersøges nærmere uden boringer. Det er muligt at det er et vulkan krater, men det er ikke sandsynligt skriver de i Geophysical Research Letters.