Sidste uge opsendte SpaceX ikke mindre end 60 små satelitter med én raketopsendelse. Det var de første 60 satellitter i Elon Musk's Starlink projekt, som skal skabe internetdækning overalt på Jorden, på samme måde som Iridium, men med langt billigere adgang. I første omgang skal Starlink bestå af 1.600 satellitter 500km oppe, men i den sidste ende skla Starlink bestå af 12.000 satellitter i løbet af 2020'erne!.
Til sammenligning er der idag 16.000 objekter i kredsløb om Jorden, hvoraf 2,000 er aktive satelliter.

Men de første 60 satelliter har allerede skabt bekymring blandt astronomer og UFO-rapporter, selvom de hver især er for lyssvage til at se med det blotte øje. For dels rejser de i tætte 'clusters' som tilsammen er synlige og dels laver de glimt á la Irdium glimtene, når sollyset reflekteres i deres solpaneler. Der vil bare være 10x så mange som Iridium-glimtende og på en given aften vil der være hundrede af dem på himlen, som dermed helt vil ændre vores indtryk af nattehimlen!

Det skriver professionelle astronomer vil gøre det umuligt at tage billeder af himlen fra Jorden, uden satellit spor på.