Mars info







Mars: 4'de planet fra Solen.
Afstand fra Solen: 228mio km.
Diameter: 6.794km.
Atmosfære: Mest CO
Tryk: 0,001atm.
Temp: -100ºC til +20º
Måner: Phobos og Deimos

Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 26 gæster online
Banner
Mikrometeoritter var skyld i Mars's udtørring
Skrevet af Henrik Røsenørn
Mandag, 04. april 2011 09:07
Udskriv
Solsystemet - Mars

Godt 1 mia. år efter solsystemets dannelse blev planeterne udsat for det bombardement der også arrede Månens overflade. Ny forskning viser at det var sandkorns-store svovldioxid-holdige meteoritter i denne periode, der ødelagde Mars's varme våde klima

For 4 milliarder år siden oplevede under den periode i planeternes historie der kaldes "Late Heavy Bombardment" (LHB) eller "Lunar Cataclysm" fordi det var i denne periode - der varede ca. 100 mio år - de fleste kratre på Månen blev dannet.

I denne periode oplevede de indre planeter ret mange meteornedslag som Månen jo stadig er præget af. Men de blev også ramt af en tilsvarende sværm af mikrometeoritter som indeholdt større mængder svovldioxid (SO2) end de større asteroider som bla. skabte Månens kratre. Det gjorde atmosfæren surere både på Jorden og på Mars og sammen med den mindre sollys-mængde dengang medført det en permanent is-vinter på Jorden der må have varet hele perioden og som har gjort det svært for livet at udvikle sig.

Men konsekvenserne var endnu mere katastrofale for Mars, og kan ifølge klimatologerne have været ansvarlig for at forvandle Mars fra en våd varm planet til den kolde ørken den er i dag.

Kilde: Imperial College of London

 


Gravatar
Jon Larsen (14.06.2011 (00:05:36))
mikrometeoritter Yes No Velkommen til vår facebook community for studier av mikrometeoritte r:
http://www.facebook.com/pages/Project-Stardust-Jon-Larsen/196022003753026?sk=wall

Vil du være med og forsøke løse noen av universets gåter? Velkommen!

Vennlig hilsen,
PROSJEKT STARDUST
Jon Larsen
Quote


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive