Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 55 gæster online
Banner
Klimaforskere under luppen
Skrevet af Henrik Røsenørn
Mandag, 28. juni 2010 11:14
Udskriv
Solsystemet - Jorden

Er de observerede klimaændringer menneskeskabte eller naturlige variationer? Det er nogle forskere ikke så sikre på, men en undersøgelse viser nu at det er yngre og mere uerfarne forskere. "Alle vil jo gerne være den næste Newton eller Einstein" siger S.Schneider om tendensen

Derfor har forskere fra Stanford undersøgt klimaforskernes erfaring og kompetencer sammenholdt med deres holdning til klimaet og fundet, at klimaskeptikerne generelt er yngre med kun halvt så mange publikationer og referencer bag sig, som dem der tilslutter sig FN klimapanels opfattelse.

Der fremføres ofte at klimaskeptikerne ikke kan komme til orde, men sandheden er stik den modsatte, for mens kun 3% af verdens top-klima forskere mener at det er en naturlig variation,  får de meget omtale i pressen så forskerne dermed fremstilles som værende uenige. Klimaskeptikere fremfører også at systemet ikke er lydhør overfor teorier der går imod mainstream-opfattelsen. Men det afvises også af undersøgelsen. "Hvis nogen virkelig kunne bevise det ville de også lynhurtigt komme frem, for alle vil jo gerne være den næste Newton eller Einstein" siger S.Schneider om tendensen

Forskerne fra Stanford har målt 900 repræsentative forskere på antallet af deres offentliggjorte publikationer, hvor mange andre forskere der refererer til dem og hvor ofte de citeres i pressen.

Forskerne siger at undersøgelsen er nødvendig fordi pressen verden over generelt har skåret meget ned på antallet af journalister og i højere grad citerer standard nyhedsbureau meddelelser uden at tage specielt hensyn til kildekritik. 

LÆS MERE på Stanford University

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive