Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 36 gæster online
Banner
Jordens magnetfelt påvirket af interstellart medium
Skrevet af Henrik Røsenørn
Tirsdag, 01. november 2011 12:27
Udskriv
Solsystemet - Jorden

The Interstellar Boundary Explorer (IBEX) sonden har kortlagt Jordens magnetfelt ved at måle høj-energi partikler omkring Jorden.

En af de store overraskelser er ENA båndende (Energetic Neutral Atom) som er spektralt adskilt fra- og 3x så kraftig som den øvrige magnetosfære.

Dermed kan være Jorden langt mere påvirket af det interstellare miljø end man hidtil har antaget, fordi man mente sig godt beskyttet af Solens Heliosfære somholder den interstellare stråling ude

I juni kunne en IBEX kortlægniing af hele himlen afsløre et ENA bånd tværs hen over himlen som menes at udgøre kontaktfladen mellem Solens stråling og det galaktiske magnetfelt. Dermed mener man at Jorden er på vej ind i en varm interstellar bobbel i den lokale interstellare sky som vist på illustrationen herunder.

IBEX båndene

Og ifølge forskerene af de nye resultater om Jordens magnetfelt, er de lokale ENA-bånd IBEX har fundet om Jorden, i højere grad styret af det lokale interstellare medium end man antog. Hvorfor og hvordan er uvist, men de arbejder på forskellige teorier

Men det vil dermed kunne betyde at miljøet mellem stjernerne har mere betydning for Jordens klima end man hidtil har ment, hvilket støtter Svensmarks lidt kontroversielle teorier om Jordens klima og det interstellare miljø

Kilde: GRL
LÆS MERE om de interstellare ENA-bånd

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive