Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 33 gæster online
Banner
Asteroide-jæger operations-klar
Skrevet af Henrik Røsenørn
Torsdag, 17. juni 2010 11:45
Udskriv
Solsystemet - Asteroider

Astronomer fra Harvard University annoncerede igår, at asteroide-jæger teleskopet STARRS-PS1 er klar til brug. Dette nye automatiske teleskop med en enorm CCD, skal afsøge himlen efter asteroider og komter der kan true Jorden

STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System) skal kortlægge- og regelmæssigt afsøge den del af himlen, som asteroider der kan true Jorden normalt kommer fra - dvs. den del af himlen som ligger i solsystemets rotations-plan.

PS1 er kun det første ud af flere planlagte teleskoper som skal spejde efter trusler fra rummet.

STARRS PS1 er udrustet med en enorm 1.400 megapixel CCD. Og med den store CCD får den velvoksne kikkert et billedfelt på himlen der svarer til 36 fuldmåner!.

Udskrevet i 250dpi (off-set kvalitet) vil et 1,4rgigapixel billede stort set fylde en fodbold-bane!

Den skal tage et billede hvert 30 sekund, så den hver nat ialt vil producere data der svarer til 1.000 DVD'er.

Udover det er den fuldt automatiseret, så computerne automatisk kan registrere når noget der kan være en komet eller asteroide er kommet med på billedet, ved at sammenligne med tidligere eksponeringer og se om noget har flyttet sig eller er dukket op.

Dermed vil STARRS og udgøre et godt værktøj til at lokalisere begivenheder på himlen såsom supernovaer og andre pludselige ændringer af nattehimlen.

Og takket være dens store lysfølsomhed vil den også kunne afdække meget mere lyssvage asteroider, kometer og - måske endda - Kuiper Bælte Objekter end tidligere survey-teleskoper har kunnet registrere.

kilde: Harvard University

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive