Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 64 gæster online
Banner
Kinas kommende rumstation
Skrevet af Henrik Røsenørn
Fredag, 29. april 2011 07:46
Udskriv
Rumfart - ISS

Kommende kinesisk rumstation

Kina som oprindeligt ville have været med i ISS-samarbejdet - har nu for første gang officielt udmeldt deres planer om en kommende kinesisk rumstation.

Rumstationen vil blive bygget op om et 20-22 tons tung hovedmodul (i midten) med en dokking port til forsyningsskibe i den ene ende og en 3-fløjet port i den anden ende. Koblet sammen med et bemandet opsendelses-modul bliver der plads til 2 laboratorier. Den samlede vægt vil være 60 tons,

Kommende kinesisk rumstation

Der havde været spekulationer om hvorvidt de efterladte 3 trin fra tidligere opsendelser som er blevet efterladt i kredsløb skulle indgå i en rumstation-plan, men det ser ikke sådan ud.

I første omgang vil de udvikle et forsynings-skib. Derudover har de bedt offentligheden om forslag til navn og dekorationer af rumstationen.

Kilde: China Daily

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive