Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 35 gæster online
Banner
En stjerne i opløsning?
Skrevet af Henrik Røsenørn
Torsdag, 03. marts 2011 23:17
Udskriv
Astronomi - Stjerner

Man har længe vidst at Type A supergigant stjernen HD62623, har en gasskive omkring sig, som skyldes gasser der undslipper fra dens ækvator.  Men er det fordi den roterer for hurtigt og er ved at blive splittet ad?

HD62623 er en sjælden stjerne. Det er en ret sjælden type A supergigant stjerne, men den er endnu mere usædvanlig end det, fordi den er omgivet af en gas- og støvskive. De første hypoteser om dens oprindelse har været at den ganske enkelt er for stor til at hænge sammen, så dens rotation er ved at splitte den ad.

Men nye undersøgelser der er foretaget med ESO's VLT teleskop, tyder ikke på at den roterer for hurtigt.

Samme undersøgelser viser i midlertidigt at der er et gasfrit bælte i den indre solsystem (<8AU) fra stjernen. Samtidigt har man fundet antydn inger af at der kan gemme sig en mindre stjerne af sol-størrelsse i gasserne omkring den, som kan være ansvarlig for at hive gasserne ud af stjernen


Publiceret i Astronomy and Astrophysics.
LÆS HELE artiklen på medforfatteren Philpe Stee's  hjemmeside

HD 62623

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive