Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 74 gæster online
Banner
En døende stjerne i nyt lys
Skrevet af Henrik Røsenørn
Onsdag, 17. november 2010 23:05
Udskriv
Astronomi - Stjerner

supernova-rest NGC1514

ET nyt billede af NASA infrarøde rumteleskop WISE, viser en tydelig ring af varme gasser om supernova-resten NGC1514, som tidligere billeder af den ikke har vist.

Ringen dukker op på de dybt  infrarøde billeder fordi de varme gasser ikke udsender lys, men kun kan ses i kraft af deres varme

Ringen er blevet studeret siden astronomen William Herschell opdagede den i 1790, men WISE's billeder viser at den stadig rummer nogle overraskelser, selv efter 300års studier.

På billederne herunder ser man det almindelige lys billede tv. mens WISE's billeder ses th.

Blå er 3,4 mikron, turkis er 4,6 mikron, grøn er 12 mikron og rød er22 mikron. Den blå tåge i billedet i visuelt lys tv. ses også inde i den røde ring på WISE billedet.

Ringen er sandsynligvis af samme karakter som andre ringe om andre planetariske tåger, såsom "timeglas-tågen"

Kilede: Berkeley University

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive