Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 74 gæster online
Banner
Eksistensen af ormehuller
Skrevet af Henrik Røsenørn
Mandag, 28. februar 2011 13:18
Udskriv
Astronomi - Stjerner

Observationer af superflydende æsker i stjerner, har fået teoretikere til at spekulere over om det kan være en slags ormehuller der forbinder to stjerner.

De 4 forskere Vladimir Dzhunushaliev, Vladimir Folomeev, Burkhard Kleihaus og Jutta Kunz fra Russiske og tyske universiteter gennemgår i en reviewed artikel på arXiv forskellige forklaringer på tilstedeværelsen af signaturer efter noget der ligner superflydende væsker i stjerner.

Ifølge deres gennemgang af de forskellige muligheder og beregninger på dem, mener de at der kan være tale om en slags ormehul der så må forbinde stjernen med en anden stjerne. Ormehullet består af det observerede superledende materiale, som danner det de kalder en "non-triviel topologi" i stjernens centrum som de oversætter til "et ormehul".

De mener at det vil få stjernen til at fremstå som TO fysisk adskilte stjerner for udenforstående observatører, hvor den centrale non-trivielle topologi forbinder de to stjerner.

Kilde: arXiv.org

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive