Solen og Månen i dag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 74 gæster online
Banner
Quasarer blæst rene på få år
Skrevet af Henrik Rosenørn
Onsdag, 03. oktober 2012 12:13
Udskriv
Astronomi - Galakser

Kunstners indtryk af hvordan gassern er blæst væk fra quasaren

Tidsskalaerne i universet er så enorme at vi normalt kun har et øjebliks-billede af det, så det virker så statisk. Og netop derfor blev astronomerne noget overraskede over at se 19 quasarer der var gemt i tætte skyer tilsyneladende var blæst helt fri på under 9år

Sloane Digital Sky Survey (SDSS) de sidste 10-15år gennemfotograferet himlen med spektre og det hele. Analyser af nogle af de tidligere data af quasarers spektre sammenlignet med de nye spektre fra SDSS-3 har vist dramatiske ændringer.

En af de 19 quasarer der har ændret sig, er quasaren SDSS J093620.52+004649.2 Det er udsnit af udsnit af spektre fra lyset fra den, hvor man i 2001-2 så et tydeligt dyk som skyldes at lyset fra den skulle trænge ud gennem en ret tæt sky omkring den.

Men i dataene fra 2011 var der sket en dramatisk ændring, så skyerne omkring den  ser ud til at være forsvundet på de ca.9år. Spektrene kan ses på linkene herunder

Spektrum fra April 28, 2001
Spektrum fra Februar 9, 2002
Spektrum fra Januar 2, 2011

Og SDSS J093620.52+004649.2 er ikke den eneste, for man fandt i alt 19 quasarer som åbenbart også var blæst fri for gasser på samme måde.

Hvor blev det af? "Sandsynligvis er det bare "blæst væk" siger Pat Hall fra York University. Astronomerne har nemlig analyseret lyste fra 582 quasarer, og med så stor et materiale må der rent statistisk være forandringer at se siger han.

Kilde: SDSS-III

 

:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam
Refresh image Case sensitive