Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 30 gæster online
Banner
Velduftende exo-gasplanet
Skrevet af Henrik Røsenørn
Lørdag, 18. september 2010 08:55
Udskriv
Astronomi - Exoplaneter

Studier af exoplaneten GJ 436b efter dens opdagelse viste til astronoernes overraskelse, at den i modsætning til alle andre gasplaneter ikke har methan i atmosfæren. Så hvor blev methanen af?


Methan (CH4) som kendes på dens karakteristiske "prut"lugt, er en meget almindelig forbindelse på gasplaneter. Men da man tidligere på året studerede exoplaneten GJ 436b manglede den helt methan-absorbtionslinier i sit spektrum. Methan er en meget almindelig forbindelse, når der er kulstof (C-2) til stede sammen med brint som jo stort set er overalt. Og Kulstof er ikke spor usædvanligt i universet, og der er da også andre kulstofforbindelser på GJ 436b


Nu har forskerne fundet en mulig forklaring: Methanen CH4 nedbrydes til ethylen, i den kraftige UV-stråling fra moderstjernen. Ethylen (C2H4) er den simpleste alkene-forbindelse, som er en duft- og farvefri gas.


De siger dog samtidig at der kan være andre forklaringer, hvis planeten er domineret af en helt anden type kemi eller kemiske processer end vi er vant til.


Kilde. Science@NASA

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive