Solen og Månen idag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 46 gæster online
Banner
Ny teknik til at studere exoplaneter
Skrevet af Henrik Røsenørn
Torsdag, 04. februar 2010 22:03
Udskriv
Astronomi - Exoplaneter

Det er lykkedes ingeniører fra NASA at designe en særlig spektrograf, der gør det muligt at adskille lyset fra en exoplanet fra dens moderstjerne.

Dermed har de ikke alene kunnet studere dens atmosfæres sammensætning, men også den kemiske- og temperatur fordelingen i den. Udover at have registreret vanddampe, methan og CO2 i dens atmosfære, har de også kunnet studere døgnvariationerne, ligesom det infrarøde spektrometer også kan måle temperaturer.

 

Fx. fandt de på dagsiden, uventet klare methan emissioner, som tyder på en form for aktivitet. Det kan være UV lys fra stjernen, men kan også have andre årsager som yderligere studier må vise. Mark Swain fra NASA siger at ".. denne detalje giver en ide om de overraskelser der venter os, når vi studerer exoplaneter i detaljer"

De har brugt en særlig spektrograf kaldet 'SpeX spektrografen' som NASA har udviklet, sammen med et 30år gammelt 3meter teleskop på Hawaii. De går ikke så meget i detaljer om selve teknikken, men siger at det lover godt for hvad man vil kunne opnå med mere moderne teleskoper som jo er op til 10meter i diameter og har adaptiv optik.

HD 189733b er en Jupiterstørrelse gasplanet i et tæt kredsløb på 2,2dage om moderstjernen HD 189733. HD 189733 er en K-stjerne - som er lidt mindre og koldere end Solen - der ligger 63lysår fra Jorden.

 

 

Kilde: JPL/NASA
LÆS MERE om HD 189733b

 


:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam Refresh image Case sensitive