Del denne side
Nyt fra Astrofysik
- kvantefysisk usynlighed
- Succesfuld teleportering
- Sorte huller kan røbe universets udvidelse
- Måling af det nære univers's Kosmiske baggrund
- Rum-tid er jævnere end man troede
- Sorte hullers mærkværdige egenskaber
- Universet falder fra hinanden
- Er mørkt stof bare sort snak?
- Mystisk stråling fra Mælkevejen
- CERN mener at have fundet Higgs partiklen
- Gammeglimt ikke de mest energirige
- H3+ - Molekylet der skabte universet
- Galaksejet rammer Jorden om 20 år
- Cern: Neutrionoer rejser ikke hurtigere end lyset!
- Nye neutrino målinger
- Måling af anti-stof hydrogen
- Overlys-hastighed var løs forbindelse
- Der er ikke tomt rum i universet!
- Ny status fra CERN om Higgs
- Revolutionerende nyt kamera ser koldt støv
- Mørkt-stof positroner eller..?
- Neutronier hurtigere end lyset - og hvad så?
- Nyopdaget dværggalakse kan hjælpe med at afklare mørk energi
- 3 nye grundstoffer har fået navne
- CERN's LHC afslutter 2011 proton-kørsel
Mest Læste
|
Der er ikke tomt rum i universet!
Skrevet af Henrik Rosenørn
Onsdag, 15. februar 2012 16:59
|
|
| Astronomi - Astrofysik | |||
|
De seneste billeder fra Sloan Digital SKy Survey har afsløret millioner af nye galakser. Nye matematiske analyser viser at rummet mellem galakserne er fyldt med mørkt stof.
Alt stof udøver en tyngdetiltrækning, men det er ikke alt stof vi kan se; Det vi normalt opfatter som stof er kun en lille del af universet. Og ved at analysere hvordan galakserne er grupperet, har forskere fra Institut for fysik og matematik i universet, japan kunnet regne sig frem til de samlede tyngdekræfter der påvirker galakserne, og dermed kunnet lokaliser det mørke stof - i grove træk. Mere interessant viser dataene at det mørke stof opvejer det baryonske stof: Der er med andre ord overalt hvor der ikke er galakser: Det tomme intergalaktiske rum er altså ikke tomt; bare fyldt med noget andet end stjerner! LÆS MERE på Institut for fysik og matematik i universet, japan
|
Kan det mørke stof ikke være omstræffende sorte huller. De kan ikke ses med mindre de spiser og de må være utallige. Har man regnet på hvordan et sort hul opfører sig under tilblivelsen. I selv øjeblikke t må der jo danne sig et kæmpe tryk efter fulgt af et kæmpe vacum. Hvis ikke det er en 100% synkron hændelse vil det vel fungere som en kanon og sende stjerneresten/Det nye sorte hul afsted ud af galaxen. Det må være sket utallige gange i universets historie. Det er meget få gamle stjerne man finder. Alle de stjerne er vel blevet til neutronstjerner eller sorte huller. Altså af universets oprindelige masse befinder sig 95% sig nu i gamle rester af stjerner som stræffer rund i universet. = mørkt stofQuote
Hej AntonJo det kunne noget af det godt være. Men faktisk er der 4x så meget mørkt stof som almindeligt (Baryont) stof, så selvom en lille del måske kunne forklares på den måde, er det umuligt at mørkt stof skulle "være" det.
Det er også så ufattelige mængder stof vi taler om, at det er statistisk umuligt at så mange sorte huller ville forblive usynlige.
Mvh HenrikQuote









RSS