Solen og Månen i dag

Månens fase idag
Solen lige nu fra SOHO

Nyhedsbrev




RSS Feeds

RSS Feeds

Online Brugere

Vi har 75 gæster online
Banner
Jupiter og dens måner
Skrevet af Henrik Rosenørn
Mandag, 03. oktober 2011 08:51
Udskriv
Aktiv Astronomi - Astrofoto

Jupiter og 2 af dens måner fortograferet 1 sept 2011 af Jesper Sørensen, www.astrofoto.dk

Jesper Sørensen fra Kastrup fotograferede Jupiter fra sin baghave i Kastrup og fik ikke bare et fantastisk Jupiterbillede ud af det, mens også detaljer på to af dens måner Ganymede og Callisto

Jupiter-månerne Ganymede og Callisto er to ret store måner med en diameter på ca. 5000km hver. Men de er også i bedste fald 0en halv milliard km væk og fylder dermed kun 1 - 2 buesekunder på himlen set fra Jorden!

Derfor har det også været betragtet som umuligt for amatører at fotografere detaljer på dem fra Jorden indtil for få år siden. Men med nye bedre CCD'ere, bedre stacking-teknik og ikke mindst lang tids øvelse og erfaring og en aften med rigtig god seeing, kan man godt få detaljer med - selv fra Danmark!

Jupiter og 2 af dens måner fortograferet 1 sept 2011 af Jesper Sørensen, www.astrofoto.dk

Jesper Sørensen kunne dermed lave disse billeder af Jupiter, Ganymede og Callisto med et C11 teleskop ved f/20 (5,6m brændvidde) og et DMK CCD kamera.

Kilde: Jesper Sorensen, astrofoto.dk

 


Gravatar
Thomas Jensen (03.10.2011 (10:58:31))
Yes No Ahem!
Ganymedes er 1,7 buesekunder i diameter på billedet og Callisto 1,6, så begge er noget mere end ét buesekund i diameter. Begge kan da også ses visuelt at have tydelig skive med en 150mm refraktor ved 200x forstørrelse.
Quote
Gravatar
Henrik (03.10.2011 (11:48:36))
Yes No Hej Thomas

Ja du har ret; De er hhv. 1,60" og 1,74"
Men det er da ret nyt at amatører kan opløse dem.

Jeg må moderere min begejstring/sprogbrug :blush:

Mvh Henrik
Quote
Gravatar
Thomas Jensen (03.10.2011 (21:01:57))
Yes No Hej Henrik

Begejstringen er ikke uberettiget, for sådanne resultater er vi ikke vant til herhjemmefra. Men detaljer på Ganymedes har amatører i udlandet, længere sydpå, hvor Jupiter kommer næsten i zenith, kunnet fotografere i årevis.
Visuelt kan man begynde at skimte dem med en 6" apo under virkelig gode forhold.
Quote

:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

1000 Characters left

Antispam
Refresh image Case sensitive